V BRNĚNCI SE DIVADLU DAŘILO - Divadelní soubor Eduarda Vojana Brněnec
V BRNĚNCI SE DIVADLU DAŘILO
V BRNĚNCI SE DIVADLU DAŘILO
5. ročník krajské přehlídky venkovských divadelních souborů v Pardubickém kraji se konal 25. až 27. dubna 2008 v Brněnci - Moravská Chrastová.
Soutěžní postupová přehlídka Sněhový Brněnec znovu prokázala, že se jí v Brněnci mimořádně dobře daří a to především pro dobrou a pozornou práci organizátorů, nadšení domácího souboru, zájmu města a sponzorů, účasti vnímavého publika, ale především úrovní souborů, které zde vystupují. Vždyť polovina ze 6 souborů přinesla osobité inscenace výrazně převyšující standard, například zajímavou provokativní inscenaci české klasiky, dále řadu hereckých výkonů v přesném stylu a žánru moderní frašky a v neposlední řadě inscenace plné fantazie, humoru a vitální radosti z existence na jevišti.
Porota pracovala ve složení prof. Mgr. František Laurin - předseda, Mgr. Alexander Gregar, Ing. Dušan Zakopal - členové a tajemnice Hana Cihlová z Krajské knihovny v Pardubicích - oddělení kulturních služeb, spolupořadatele přehlídky.
Následně uváděné soubory jsou v pořadí, jak se prezentovaly na přehlídce:
Divadelní soubor Eduarda Vojana z Brněnce, hlavní organizátor přehlídky, připravil velmi abiciózní inscenaci Maryši bratří Mrštíků, vycházející z Černínovy dramaturgické úpravy, která text redukuje na sled kratších dramatických situací v téměř klipové podobě, škrtá menší postavy a některé vedlejší motivy. Na jednoduché scéně s nezbytným mobiliářem se hraje za účasti přihlížejících postav, ty zde působí jako chór, případně obstarávají volání za scénou nebo zapojují potřebné rekvizity do hry. V duchu úpravy jsou postavy hrány v ostrých kontrastech mezi věcností a prudkým nasazením bez většího propojení průběžného jednání a menší zpětnou vazbou. Hudební složka vytváří působivou kontrastní atmosféru. Herecký soubor je vyrovnaný s řadou výrazných hereckých osobností. Inscenaci provází mimořádný divácký ohlas. Je inspirativní především v tom, že klade provokativní otázky po smyslu a způsobu inscenování české klasiky. DS E.Vojana obdržel cenu za inscenaci Maryši, vedle řady hereckých ocenění a byl nominován na Národní přehlídku venkovských divadelních souborů - Krakonošův divadelní podzim do Vysokého nad Jizerou.
Divadelní soubor Ledříček z Klášterce nad Orlicí si nekladl za cíl inscenovat revui Ostrov dynamit autorů Voskovce a Wericha. Hraje se vlastně jen textová předloha jako volné vyprávění fantaskního příběhu bez písní a hudební složky pro tento žánr tak nezbytné. Kolektiv je herecky nevyrovnaný, generačně sladěný, ale jejich byť příjemné výkony nepřekračují hranici rampy a vyvolávají tím menší diváckou odezvu.
Divadelní klub Makov uvedl hru Ferdinanda Olivy Láska divy tvoří, autora desítky let nehraného patřícího kdysi do skupiny divácky úspěšných komediografů začátku dvacátého století. Inscenace je budována v přehledné mizanscéně s určitým rozptylem komediálních prostředků od civilně pravdivého projevu až k výrazné groteskní nadsázce. Kromě soustředěné a vkusné práci souboru lze ocenit zajímavou dramaturgickou volbu, která úspěšně hledá v oblastech téměř zapomenutých.
Divadelní soubor Tyl Králíky uvedl moderní frašku Ray Cooneyho Prachy ? Prachy ! s nevšedním nasazením a přesným smyslem pro zvolený žánr. Inscenace je budována v přesných situacích s mimořádně bohatou partnerskou zpětnou vazbou, se schopností skutečně řešit vršící se situace. Jednání postav připomíná běh plný překážek, odboček i zákrutů, ale přesto směřuje ve výrazné nadsázce k cíli jednání. Herci předvedli postavy v komediálních situacích uvěřitelně a s nezbytnou mírou komediální nadsázky směřující až k frašce. Navíc velmi zvládnutými stylovými prostředky. Ve druhé polovině inscenace trochu ztrácí dech také vlivem nepříliš vyrovnaného obsazení, ale celkový ohlas v hledišti a průběžné salvy smíchů svědčí o nadprůměrnosti inscenace, stylově ( včetně výtvarného řešení ) celistvou a vkusnou. Především však kultivovaně zábavnou. DS Tyl Králíky získal vedle řady hereckých ocenění také cenu za inscenaci a doporučení pro programovou radu pro výběr na Národní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou.
Jetelova kronika Chvaletického divadla je půvabné autorské dílo Ivana Loňka, které s humorem a Cimrmanovským nadhledem přestavuje tvůrčí renesanční bytost Karla Jaromíra Jetela ve všech rovinách jeho fiktivní činnosti, aby pak v druhé části představila Jetelovo vidění kapitol z českých dějin. Soubor již tradičně hraje s fantazií, velkým komediálním nasazením, hravostí a bezprostředností v celé škále postav a postaviček. Ve druhé části se rovina kabaretu mění ve volné vyprávění kapitol z dějin, inscenované ve výrazné stylizaci, ale zdá se, jako by každá z těchto částí volala po samostatném večeru. Radost ze hry a spontánní nasazení se bezpečně přenášelo do hlediště, které reagovalo radostně a živě. Ivan Loněk získal cenu za textovou předlohu a režijně herecký přínos v inscenaci Jetelova kronika. Čestné uznání získali členové souboru za kolektivní podíl na této inscenaci.
Kroužek divadelních ochotníků z Dolní Dobrouče prokázal, že textu Zelňačky René Falleta v dramatizaci Alexandra Gregara dobře rozumí a je schopen předat z jeviště základní humanistické poselství o potřebě přátelství lidských kontaktů a překonávání samoty. Představitelé hlavních rolí působí pravdivě, mezi postavami je dobrý partnerský kontakt a to je nezbytný předpoklad pro příjemné, i když v závěru trochu monotónní představení.
Licenční postupová přehlídka Sněhový Brněnec 2008 na Národní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou 2008 se uskutečnila za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Pardubického kraje. Generálním sponzorem byla Maloobchodní síť Partner a.s. Olomouc. Krajská přehlídka ve svém úhrnu splnila dobře své poslání i jako přehlídka soutěžně postupová, přinesla v mnoha případech divákům nevšední zážitky a pro samotné divadelníky byla v případě inscenací Maryši, Prachy ? Prachy ! a Jetelova kronika silně inpirativní.
Za porotu Dušan Zakopal
Komentáře:
Přidat nový komentář:
Komentáře k tomuto článku jsou již uzavřeny.