Závěrečná zpráva SB09

6. ročník krajské přehlídky venkovských divadelních souborů v Pardubickém kraji - Sněhový Brněnec - konané ve dnech

24. - 26. 4. 2009 v Brněnci - Moravské Chrastové

[cely]

Porota ve složení: Prof. Mgr. František Laurin, předseda poroty

                              Mgr. Alexandr Gregar, člen poroty

                              Mgr. Jaromír Vosecký, člen poroty

                               Hana Cihlová,  tajemnice

 

Závěrečná zpráva

Přehlídky venkovských divadelních souborů v Pardubickém kraji Sněhový Brněnec se zúčastnilo v soutěžní části 5 souborů. Jak už to při podobných přehlídkách bývá, přinesly soubory širokou škálu titulů různého žánru, ale také značné rozdíly v kvalitě jednotlivých inscenací. Ve všech případech jsme však byli svědky vážného přístupu, který svědčil o úsilí a vědomé práci všech souborů.

Inscenace DS Heřman Osvětová beseda z Heřmanova Městce Něco z Jana vytvoříme určená dětským divákům, přinesla především skvělou komunikaci herců s dětským publikem a radost ze hry, která se nakažlivě přenášela do hlediště. Valná část inscenace působí jako předehra k vlastní pohádce, která v tomto inscenačním pojetí mohla přinést bohatší rozehrání situací a jejich větší čitelnost a přehlednost. Radost plného sálu nadšených dětí je možná i v budoucnu přivede do divadla jako vděčné diváky.

Pohádkové podobenství Drdových Dalskabátů prošlo úspěšně snad všemi českými jevišti. Především pro autorovu schopnost napsat jadrné lidové postavy, jeho krásný obrazný jazyk a lidskost, která se přirozeným způsobem projevuje ve vztazích lidí.

A v tomto duchu inscenace divadelního souboru Městečka Trnávka realizovala text s celou řadou dobrých hereckých výkonů. Postupné polidšťování zapomenutého čerta, jeho schopnost navazovat kontakt s lidským společenstvím a radost z možnosti stát se člověkem a mít lidi rád a proti tomu úporná snaha pekelných mocností lidi rozdělit, odcizit a zbavit je toho základního: vědomí sounáležitosti a lidské pospolitosti. A tyto dvě linie inscenace velmi důsledně realizuje.

Sympatický a nepříliš zkušený soubor Ledříček z Klášterce nad Orlicí si Shafferovou Černou komedií vytyčil vysoké inscenační cíle. Text sám přináší situace, které by nemohly vzniknout za jiných okolností, kdy v jedné rovině se odehrává vlastní fraškovitý příběh lidí, kteří velmi aktivně v duchu frašky musí dynamicky řešit svoji situaci a ve druhé rovině, která se odehrává jakoby ve tmě, kdy jednání postav je ostatním neviditelné a tak vzniká celá řada možností, jakým způsobem toto jednání realizovat. Soubor zatím nenašel ke splnění svého vysokého cíle dostatek režijně hereckých prostředků, nejen v řešení základní situace postav, ale i v celé té druhé rovině scénického řešení, která by vyžadovala bohatší a zajímavější hledání chování i jednání lidí. Vážné úsilí souboru pracovat, stojí však sympaticky nad zatím ne dostatečnými jevištními zkušenostmi. Možná, že si soubor bude klást v příštím období své práce postupné cíle, které mu umožní se plynule a přirozeně dostat k větším inscenačním úspěchům.

Porota s radostí blahopřála Hornoředickému ochotnickému souboru k obnovení divadelní činnosti v obci. Vzkřísit k životu divadelní činnost po 55 letech je čin, jehož význam docení až budoucnost. Soubor má navíc štěstí, že má svoji autorku, která pro něj už podruhé připravila text, tentokrát o krizi manželství středních let a hledání možných východisek. Text sám je psán jako řada volně vyprávěných scének ze života bez větších dramatických situací, které jsou občas ozvláštňovány divadelními prostředky jako přímým kontaktem postav s hledištěm, zvukovou ilustrací, proloženou písní a nebo i porušením určitého logického jednání postav. Inscenace dává příležitost značnému množství členů souboru, který svojí zaujatostí pro divadelní práci dává záruku, že se jeho další práce bude šťastně rozvíjet.

Soubor JEN TAK z Chvaletic tvoří skupina divadelníků, kteří na sebe velmi dobře slyší a pracují vědomě s jasným divadelním názorem. Inscenace dramatizace Havlíčkova textu autorů Glassera a Šubrtové Muž sedmi sester přesvědčivě dokládá kvality souboru. Téma cynického jednání skupiny mladíků hledajících smysl svého adrenalinového života v surovosti a manipulaci s lidmi je účinným obrazem současného až vyprázdněného života části populace. Hraje se dynamicky ve vypjaté komediální rovině s velmi plastickým odstíněním charakteru. Bohatší rozehrání partnerské zpětné vazby a menší přímočarost průběhu dialogů by možná posílily i v této komediální rovině hledat bohatší řešení a překvapivější vývoj jednotlivých situací. Inscenace byla pak ve všech směrech nesporným vrcholem přehlídky.

Závěrem lze poděkovat brněneckému publiku, které navzdory krásnému počasí zaplnilo sál při všech představeních a svou živou odezvou vytvářelo skvělé podmínky pro hru souborů. Patrně se tu projevuje význam dlouholeté tradice a tvořivé práce divadelního souboru Vojan.

29.04.2009     kategorie: Sněhový Brněnec