Káva, čaje, koření
02.03.2011 |

M A R I O N E T Y

 

Další z divadelního jara .Srdečně Vás zveme v pátek

11.3.2011 v 19 hod do Lidového domu v Moravské Chrastové

 hraje Gymnízium Lanškroun

MARIONETY

Několik slov o představení

Hra Marionety s.r.o. je pokusem o interpretaci krajiny. My, kteří žijeme na severu, narazíme občas na pustá místa, kde „není skoro nic", kde ale kdysi žili lidé. Dnes zde nacházíme jen staré studny, třešně a jabloně rostoucí nečekaně mezi lesními stromy, zbytky zdí kdysi honosných stavení - a jména, která působí tajemně a připomínají nám, že jsme tu tak trochu cizinci. Ale tak jako silnice a dálnice překrývají stezky našich předků a zvěře, tak i my postupně překrýváme starou krajinu svou přítomností, aby se v nás zabydlely vlastnosti jejích původních obyvatel. Je přece zákonité, že lidé, kteří se přistěhují na určité území, nakonec podlehnou jeho pravidlům, jeho řádu.

V naší hře je svět starého pořádku zobrazen rodinou Gutwinských, jejíž příslušníci nabízejí vetřelcům služby, které svádějí ke zlému. Zároveň však sami vymírají a musí čelit vzpouře ve vlastních řadách, která nakonec vyústí v propojení obou zdánlivě neslučitelných světů. Závěrečná pantomimická scéna je toho jen nejviditelnějším projevem, nikoli však jediným.

To, že se celé představení odehrává na žánrovém pozadí sci-fi, fantasy a hororu, je zapřičiněno vlivem literární předlohy. Původním úmyslem autora bylo použít několik motivů z povídek R. Bradburyho a M. Švandrlíka a ty zpracovat jako pásmo samostatných výstupů. Nakonec si však postavy, krajina a všudypřítomné loutky vynutily sevřenější kompozici, což se projevilo spojením jednotlivých epizod v příběh, označený názvem rodinné firmy. Marionety jsou však pouze prostředkem, nikoli cílem hry - pořád platí, že zde máme krajinu plnou lásky a nenávisti, kde - shodou okolností - žijí i loutky (a nejen mechanické).

Takových krajin lze najít mnoho a podoba té naší, neovlivněná kulisami, závisí na představivosti každého jednotlivého diváka. Jedním ze způsobů, jak vnímat celou hru, je naslouchat příběhu a zároveň svým vzpomínkám a zkušenostem. A pak jsou způsoby jiné, pravděpodobně lepší.

Jeden z nich lze doporučit za všech okolností. Zapomeňte na předcházející věty, ujistěte se, zda jste na správném představení, pohodlně se usaďte a zbytek nechte na nás!

Příjemný divácký zážitek !


vložil: Vlasta - hodiny Středa 02.03.2011 - kategorie: Hry   TiskTisk     
Zpět na hlavní stranu

Komentáře:


obrazek [1] Milka nefialová | 22.03.2011 v 16:07:29, *.brn.rev-fortech.cz |
Představení moc pěkné, už byli u nás študáci potřetí a moc děkujeme souboru i p.učiteli Střechovi. Jen velká škoda, že přišlo tak málo diváků. Možná jsme to coby pořadatelé - DS E.Vojana Brněnec - neodhadli a připravili jsme pro naše spoluobčany až moc představení. A ono je lepší sedět doma a nadávat, že se v obci nic pro lidi nedělá. (Tak jsem si trochu ulevila.)
Windows, MSIE 6.0» reagovat «

Přidat nový komentář:


Komentáře k tomuto článku jsou již uzavřeny.