Káva, čaje, koření

The word about the file 

The Amateur Theater has been playing in the Brno region for more than 80 years. Home Scene - The Folk House in Moravská Chrastová has been serving for this purpose since September 1935 to this day. The modern history of DS E. Vojana Brněnec (name since 1985) has been developing since the second half of the 1970s, when the ensemble began to introduce classics in particular. COLLECTION, LUCERNA, DALSABABATES - HERBAL VES, STRAKONIC DUDAK.

In 1989 the ensemble won the National Show in Vysoké nad Jizerou with the play of Skala, Fux, Pantůček DRAK JE DRAK. In the following years, PALIČOVÁ DCERA, TOUGH KUFR, RIGHT TO LIFE, RISK HOLIDAY, THE GREEN LOUC, CROWN GARDEN AND MOTHES were successfully played.

Since 1996 he is the founder of the Municipality of Brněnec and creates very favorable conditions for the activity. At present, the ensemble has more than 40 members, and new young people interested in amateur theater are still reported. 

Úroveň souboru se zvyšuje díky odborné spolupráci členů Městského divadla Brno pana Jana Hegera-Kučery a Františka Lešovského (spolupráce trvá už téměř 30 let). O tom svědčí dosažené úspěchy na Národních přehlídkách ve Vysokém nad Jizerou - v roce 2000 hra Raynauda-Fourtona MONSIEUR AMÉDÉE nebo fraška R. Cooneyho 1+1=3 v roce 2004. Samozřejmě nelze opomenout mimořádný úspěch z roku 2009, kdy si drama bratří Mrštíků – MARYŠA - zasloužilo účast na prestižním Jiráskově Hronově.

V roce 2010 mělo premiéru divácky úspěšné představení SVĚTÁCI. O dva roky později jsme se s představením KOMUNISMUS probojovali na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou.

V současnosti reprízujeme divadelní hru Stefana Vögela DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE. Tato inscenace byla na Sněhovém Brněnci 2015 doporučena k účasti na národní přehlídce KDP Vysoké nad Jizerou 2015. Programová rada sice představení nevybrala, ale zájem o toto předstvení je stále.

Zároveň s tímto se část souboru pustila do přípravy scénického čtení na námět knihy Evžena Bočka POSLEDNÍ ARISTOKRATKA, které mělo premiéru 24. ledna 2015. Odehráli jsme několik úspěšných repríz, představení stále držíme na repertoáru.

Další odehranou záležitostí divadelního souboru je předstvení KDO CHYTÁ..., které odstartovalo historicky první Noc divadel v Brněnci (21.11.2015). S tímto představením jsme se zapojili i do projektu Čtenářské dílny pro ZŠ a SŠ.

Úplnou novinkou je konverzační hořká komedie - MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ. Divácky úspěšná premiéra tohoto představení pro dva herce proběhla 14.10. 2016.

A aby toho nebylo málo, je před námi další premiéra nového představení. Tentokrát půjde o pohádku s názvem SKŘÍTKOSNĚNÍ. Scénář byl napsán dle pohádkové knihy Můj skřítek Šalvěj, jejíž autorkou je Markéta Vydrová. Premiéra proběhne během Noci divadel 2016, tj. 19.11. 2016.

...

Členové Souboru

Ing. Adámek Karel ml.

Bartelt František

Bednář Vlastimil

Blažka Dušan

Černý Karel

Černý Michal

Čiháková Jana

Mgr. Datinská Vlasta

Dirr Radek ml.

Drábková Adéla

Dufková Dominika 

Dvořák Jan

Mgr. Dvořáková Magdaléna

Heger – Kučera Jan

Ing. Janků Milan

Janků Tomáš

Jelínek Jan 

Mgr. Ježová Sylva

Jozová Dana

Juránková Simona

Lešovský František  

Nevěčný Michal

Pavelka Jaroslav

Pavelková Jaroslava

Pavlas Josef

Mgr. Pavlasová Kristýna

Pavlasová Milada

Pešlová Marie

Prudil Jaroslav

Prudilová Vlasta

Reinberk Adam 

Říkovský Antonín

Spurný Jiří

Spurný Miloslav

Škranc Lubomír

Škranc Pavel

Škrancová Ivana 

Ing. Škrancová Mirka

Mgr. Štoudková Petra

Mgr. Švecová Marcela 

Trnečka Karel

Urbánková Apolena

Ing. Újezdská Martina

Zelený Jiří

Zeman Alois

spolupracují:

Adámková Kateřina

Beránková Marie

Dirr Radek st.

Dirrová Mirka

Kovaříková Lenka

Kubínová Helena

Navarová Milada

čestní divadelníci:

Bauerová Jarmila

Jedlička Oldřich

Kadlec František

Kadlecová Dagmar

Nečas Vladimír

Niederle Jaroslav

stále jsou s námi :

Ing. Čihák Luděk

Ducháček Jiří

Klemša Václav

Ryba Štěpán

Vaňková Zuzana

 

...

 

Eduard Vojan (5.5. 1853 - 31.5. 1920)

Eduard VojanEduard Vojan, český herec světového významu, zakladatel moderního českého herectví, založeného na hlubokém psychologickém prožití ztvárňované postavy, přichází na svět 5. května roku 1853 na pražské Malé Straně v rodině úředníka, který chce ze syna mít důstojníka rakouské armády.

Ale Vojan sní již od mládí o kariéře herce - touha po herectví ho pak neopustí ani tehdy, když ho otec za trest vezme ze studií na reálce a dává ho vyučit litografem; Eduard Vojan i pak ochotnicky hraje v souboru Thalia.

Hraní v tomto souboru je pak příčinou vážné Vojanovy roztržky s otcem - Vojan po této roztržce odchází ve svých šestnácti letech z domova a přidává se k divadelní společnosti, která vystupuje v Unhošti u Prahy.

Brzy se ale Eduard Vojan pokusí o neúspěšný návrat domů - po smrti matky doufá, že se s ním otec usmíří, ale čeká ho zklamání, poté následují dlouhé roky jeho účinkování v různých venkovských divadelních společnostech, kde dostává postupně stále významnější role.

Od roku 1881 pak Eduard Vojan hraje v plzeňské divadelní společnosti Františka Pokorného, poté je členem společnosti Pavla Švandy ze Semčic, s níž hraje v letním divadle na pražském Smíchově a v zimě v Brně.

V roce 1888 se Vojanovi plní dávný sen - je vzat do angažmá v pražském Národním divadle. Zde jej čeká zklamání - konzervativní publikum si žádá operetu a výpravné hry, v činohře stále převládá romantický deklamační styl, realisticky ztvárněné drama si na jeviště Národního divadla hledá cestu jen velmi obtížně - Eduard Vojan není přijat příznivě, jako herec stojí v pozadí.

Zlom ve Vojanově kariéře přichází v roce 1894, když si spisovatel a spoluautor hry MARYŠA V. Mrštík vymíní, že postavu Francka bude hrát právě Vojan - Vojan se Mrštíkovi za projevenou důvěru odmění mistrovským výkonem, který pak stojí na počátku jeho slávy a uznání. Role pro Vojana si pak žádají ve svých hrách i např. A. Jirásek, J. Kvapil či J. Hilbert a mnozí další.

Za dobu svého působení v Národním divadle vytváří Eduard Vojan na 309 postav v 278 divadelních hrách, z toho velká většina těchto postav je postav hlavních - již tímto se nesmazatelně zapisuje do dějin moderního českého divadla.

Eduard Vojan, osobnost, která svým herectvím spoluvytváří moderní české divadlo, umírá 31. května roku 1920 v Praze.

Zdroj: Životopisy online